Debiutancka runda seniorów na plus ➕ 🤩

Sezon 2021/22 to pierwszy, w którym STF Champion zdecydował się na udział w rozgrywkach seniorskich. Rozpoczęliśmy zmagania w Agreko A klasie grupie III. Po udanej końcówce rundy, gdzie Championi zanotowali 7 meczów bez porażki zakończyli jesień na 6 miejscu ze stratą 4 punktów do drugiego miejsca premiowanego awansem do Ligi Okręgowej. Swoimi spostrzeżeniami na temat mijającej rundy podzielił się trener drużyny seniorów Filip Chmiel🗣:
„Po zakończeniu ubiegłego sezonu podjęliśmy decyzję wraz z właścielami i trenerami Maćkiem Bykowskim oraz Marcinem Mięcielem, którzy również aktywnie uczestniczą w funkcjonowaniu tej drużyny, że najstarszy rocznik juniorski akademii, wówczas było to 2004 rozpocznie zmagania w rozgrywkach seniorskich. Mimo, iż ówczesna drużyna 17 latków rywalizowała na wysokim ekstraligowym poziomie, uznaliśmy, że jest to odpowiedni moment na zrobienie kroku w kierunku dorosłej piłki. Teraz patrząc z perspektywy minionej rundy uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Mając bezpośrednie porównanie rok po roku rozgrywek ekstraligowych z A-klasowymi uważam, że pod względem rozwoju zawodników zrobiliśmy kolejny krok do przodu. Oczywiście specyfika grania w juniorach jest całkowicie inna. W zdecydowanej większości drużyny starają się grać bardzo ofensywnie, opierać swoją grę na umiejętnościach technicznych swoich zawodników. Młodzieńcza fantazja wielokrotnie bierze górę. Przeskok do piłki seniorskiej i rywalizacja z dorosłymi zawodnikami to szybka weryfikacja. To co wielokrotnie wychodziło w juniorach nawet grając z najlepszymi drużynami w kraju niekoniecznie udawało się z seniorami. Mam na myśli chociażby grę 1×1.
Mimo, iż wielokrotnie wcześniej graliśmy z seniorami zarówno z A klasy jak i IV ligi to były to tylko gry kontrolne, które toczone są z innym nastawieniem i na ich podstawie nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Rozgrywki ligowe rządzą się swoimi prawami. Każda z drużyn wychodzi na boisko z poziomem zaangażowania godnym podziwu.
Wielokrotnie w drużynach A-klasy grają zawodnicy o wysokim poziomie umiejętności technicznych, dokładając do tego ogromne doświadczenie i dużą siłę fizyczną jest to bardzo wymagający sprawdzian dla naszych młodych graczy. Całkowicie zaprzecza to niesprawiedliwym stereotypom, że na tym poziomie to tylko przysłowiowa „laga i kopanina” Pokazały to chociażby mecze z Jednością Żabieniec, Ursusem czy Przyszłością Włochy. Doskonałą nauką był również mecz z Perłą Złotokłos gdzie, do przerwy wygrywaliśmy 4:0 a ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 4:4 i byliśmy nie wiele od porażki. Dzięki takim spotkaniom nasi młodzi gracze nabrali dużo respektu i pokory do przeciwników. Świadomość, miejsca w którym jesteśmy i drogi, która trzeba pokonać, aby dostać się do zawodowego grania jest bezcenna. Wiele razy słyszeliśmy, jak po udanych meczach w juniorach i strzeleniu kilku bramek nawet z czołowymi drużynami, głowa odlatywała w przestworza. A tu nagle trzeba wyjść na A klasę i się okazuje, że to nie jest takie proste jak się wydawało a do osiągnięcia dobrego rezultatu trzeba włożyć maksymalny wysiłek.
Im dłużej trwała runda tym co raz lepiej adaptowaliśmy się do dorosłego grania. Zaczęliśmy być zdecydowanie bardziej odpowiedzialni za piłkę. Z meczu na mecz organizacja gry się poprawiała, dzięki czemu intensywność była wyższa i mogliśmy grać na swoich warunkach. Jednym z lepszych meczów rundy było domowe spotkanie z City Wilanów. Zagraliśmy naprawdę dobry mecz pod wieloma względami ostatecznie wygrywając 2:1. Reasumując pod rundzie jesiennej zgromadziliśmy 24 punkty. Jest to solidna zaliczka przed rundą wiosenną. Oczywiście chcemy wygrywać i zająć jak najwyższe miejsce w lidze. Jednak nie mniej ważny jest dla nas rozwój indywidualny zawodników. Drużyna seniorska w A klasie to ma być poligon doświadczalny dla młodzieży. Marzeniem jest, aby kilku chłopców z tej drużyny podpisało profesjonalne kontrakty w dużych klubach.
Jesteśmy zdecydowanie najmłodszą drużyną w lidze. Średnia wieku to około 17 lat. Regularnie w rozgrywkach gra dwóch naszych 15 latków z rocznika 2006! Rocznik 2005 i 2004 to zdecydowany fundament tej drużyny. Trenujemy codziennie, bo mamy świadomość jak tłoczno jest w kolejce do gry w klubach z najwyższych szczebli. Warto wspomnieć, że uzupełnieniem są starsi doświadczeni gracze, którzy mają za sobą granie na każdym szczeblu rozgrywkowym w tym kraju włącznie z ekstraklasą. Ważna jest dla nas jakość treningu, dlatego też uważnie dobieramy graczy, którzy do nas dołączają.
Mamy świadomość, że przed nami jeszcze ogrom pracy do wykonania zanim wszystko na boisku i poza nim będzie funkcjonowało na optymalnym poziomie. Jednak już teraz mamy powody do zadowolenia gdy wracają do nas zawodnicy z pozytywną informacją na temat ich umiejętności. Cieszy zainteresowanie takich klubów jak Arka Gdynia, Korona Kielce, Świt Nowy Dwór Mazowiecki czy Pilica Białobrzegi. Mamy nawet optymistyczny feedback zza granicy odnośnie jednego z naszych graczy. To wszystko daję dużo energii do działania. Przed nami krótka przerwa świąteczna a potem wracamy do jeszcze bardziej wytężonej pracy, aby w czerwcu cieszyć się z sukcesów”
Z niecierpliwością czekamy na kolejne mecze naszych seniorów. Zimowe sparingi startują już 8 stycznia🔝
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
 
 
 

Komentarze

Komentarze